Okna PVC to rozwiązanie od lat cieszące się ogromną popularnością. Nic dziwnego – mają liczne zalety, świetne właściwości izolacyjne, a przy tym nierzadko kuszą atrakcyjną, dość konkurencyjną ceną. Zanim więc podejmiemy decyzję dotyczącą doboru okien do domu, sprawdźmy, co warto wiedzieć o oknach z PVC.
Zgodnie z definicją, PVC to polimer syntetyczny, który jest otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. PVC został wynaleziony w XIX wieku i wkrótce znalazł zastosowanie jako związek służący do wytwarzania tworzyw sztucznych. Miały na to wpływ cechy polichlorku winylu, a zwłaszcza jego duża wytrzymałość mechaniczna, wysoka odporność na działanie substancji chemicznych oraz właściwości termoplastyczne. PVC do produkcji okien i drzwi zaczęto wykorzystywać w XX wieku. Pierwsze okna PVC pojawiły się w niemieckich domach w drugiej połowie stulecia, natomiast do Polski trafiły one w latach 70.
Okna plastikowe w krótkim czasie zaczęły wypierać swoje drewniane odpowiedniki – były tańsze, a przy tym trwalsze. Należy jednak podkreślić, że okna drewniane produkowane kilka dekad temu stosunkowo łatwo ulegały wypaczeniu i zawilgoceniu, a pokrywająca je farba olejna szybko się łuszczyła. Współczesne okna drewniane powstają przy użyciu nowoczesnych technologii, więc wykazują znacznie lepsze właściwości, ale w tamtym okresie stolarka PVC była lepszym rozwiązaniem. Niemniej obecnie, mimo udoskonalonych technik produkcji okien drewnianych, modele plastikowe wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością.
Zalety stolarki PVC to niezwykle istotny punkt szczególnie dla osób, które zastanawiają się, jak wybrać dobre okna do domu. Nie powinno bowiem ulegać wątpliwości, że mają one stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale przede wszystkim zapewniać odpowiednią izolację termiczną i akustyczną oraz dostęp do naturalnego światła. Co zatem przemawia za zakupem okien plastikowych? Najważniejsze zalety okien PVC to:
Warto oczywiście pamiętać o tym, że nie wszystkie okna plastikowe mają identyczne właściwości. Dostępne na rynku modele okien prezentują różną jakość, dlatego chcąc mieć pewność, że wybrany przez nas produkt będzie właściwie spełniał swą rolę, stawiajmy wyłącznie na sprawdzonych producentów i dystrybutorów.
Jak każdy produkt, także okna PVC mają pewne wady. Należy jednak podkreślić, że na temat okien plastikowych powstało wiele nieprawdziwych informacji, o czym więcej można przeczytać w naszym artykule: PVC – fakty i mity o polichlorku winylu. Co więcej, proces produkcji okien z PVC regularnie się zmienia i jest konsekwentnie ulepszany, dlatego to, co jeszcze kilka lat było uznawane za wadę, za jakiś czas może nie znajdować potwierdzenia w rzeczywistości.
Wśród największych wad okien PVC wymienia się ich zbyt dużą szczelność. W jaki sposób cecha, wcześniej wymieniana jako zaleta, nagle staje się wadą? Otóż, przy nieprawidłowej wentylacji, braku listew wentylacyjnych lub zbyt rzadkim wietrzeniu, we wnętrzu może pojawić się wilgoć bądź rozwinąć pleśń lub grzyb. Mimo to winą nie powinno się obarczać samych okien, a fakt nieodpowiedniego z nich korzystania.
Na liście wad okien wykonanych z PVC znajduje się też niebezpieczeństwo wydzielania toksycznych substancji w trakcie ewentualnego pożaru. Rzeczywiście podczas spalania PVC wydzielają się chlorowodór i dioksyny, ale poziom toksyczności dymu jest porównywalny z tym, który powstaje przy spalaniu innych materiałów.
Poruszając temat okien PVC nie sposób nie nawiązać do wciąż bardzo często popełnianego błędu – mianowicie określania modeli plastikowych jako okna PCV. Skrótowiec ten, powszechnie słyszany w Polsce, jest niepoprawny. Międzynarodowa nazwa tego surowca brzmi polyvinyl chloride, więc prawidłowym skrótowcem, jaki powinien być używany, jest wyłącznie PVC.