okna aluminiowe zalety i wady
27/2/2021

Zalety i wady okien aluminiowych. Czy warto wybrać okna aluminiowe?

Okna aluminiowe zdają się cieszyć mniejszą popularnością niż drewniane i plastikowe. Okazuje się jednak, że mają one liczne zalety, dla których warto wziąć je pod uwagę podczas wyboru stolarki okiennej. Co przemawia za zakupem okien aluminiowych i jakie wady ma to rozwiązanie?

Zalety okien aluminiowych

Wybór stolarki okiennej to decyzja, jakiej nie powinno się podejmować pochopnie. Jak wybrać dobre okna do domu? Jednym z czynników, jakim należy się kierować, jest materiał wykonania okien – od tego parametru bowiem w znacznej mierze zależą ich jakość oraz właściwości. Jakie zalety mają zatem okna aluminiowe? Wśród ich najważniejszych cech wymienia się:

  • lekkość – okna aluminiowe są lżejsze niż ich drewniane i plastikowe odpowiedniki;
  • stabilność i sztywność – stolarka aluminiowa charakteryzuje się mniejszą podatnością na odkształcenia pod wpływem temperatury niż na przykład okna PVC;
  • trwałość – okna aluminiowe są odporne na korozję i nie zmieniają właściwości na skutek długotrwałego działania wilgoci czy promieni słonecznych;
  • łatwość pielęgnacji – stolarka aluminiowa nie wymaga skomplikowanej konserwacji, choć nie oznacza to oczywiście, że nie potrzebują jej w ogóle. Regularne czyszczenie i konserwacja okuć to czynności niezbędne dla zachowania poprawności i płynności funkcjonowania mechanizmu otwierania, zamykania i uchylania okien;
  • dostępność w wielu wariantach kolorystycznych – okna aluminiowe mogą mieć rozmaite wykończenie, nawet imitujące strukturę drewna.

Wady okien aluminiowych

Choć okna aluminiowe mają szereg niekwestionowanych zalet, nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Za największe z nich uważa się:

  • cenę – stolarka aluminiowa z reguły jest droższa od drewnianej i plastikowej. Co prawda na rynku są dostępne okna aluminiowe w konkurencyjnych, niskich cenach, ale zazwyczaj wynikają one ze słabszych parametrów izolacyjności cieplnej;
  • brak możliwości renowacji lub naprawy profili – jeśli aluminiowa rama zostanie zarysowana lub wgnieciona, jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana jej na nową.

Dla niektórych wadą okien aluminiowych może być również fakt, że są one zimne w dotyku. Należy pamiętać, że to po prostu jedna z cech tego materiału – nie wynikają z tego więc zwiększone straty ciepła.


okna aluminiowe kiedy wybrać

Okna aluminiowe – do jakich budynków pasują?

Materiał wykonania i parametry techniczne to bez wątpienia najważniejsze aspekty, jakie należy mieć na uwadze podczas wyboru okien. Nie bez znaczenia jednak pozostaje też ich design, który powinien współgrać nie tylko z wnętrzem domu czy mieszkania, ale i architekturą budynku. Gdzie zatem okna aluminiowe sprawdzają się najlepiej? 

Pasują one przede wszystkim do minimalistycznych i oszczędnych w formie aranżacji – na przykład nowoczesnych i industrialnych. Doskonale nadają się także do wnętrz, w których znajdują się duże przeszklenia – okna balkonowe, tarasowe, narożne czy całkowicie przeszklone ściany. Z powodzeniem można wykorzystać je również w ogrodach zimowych.

Jeśli nie okna aluminiowe, to co?

Jeżeli wciąż nie udało nam się podjąć decyzji dotyczącej wyboru okien, warto poznać jeszcze jedną opcję – okna aluminiowo-drewniane. Łączą one największe zalety aluminium i drewna – są trwałe, energooszczędne, a przy tym niezwykle estetyczne. Właściwości okien aluminiowo-drewnianych to zasługa ich innowacyjnej konstrukcji. Składają się one z:

  • drewnianego profilu ramy,
  • zewnętrznej aluminiowej nakładki zabezpieczającej.

To idealna propozycja zwłaszcza dla osób, które wahają się między zakupem okien aluminiowych a drewnianych. Stolarka aluminiowo-drewniana zapewnia parametry techniczne drewna, zachwyca charakterystyczną dla naturalnego surowca estetyką, a przy tym jest świetnie chroniona przed działaniem wilgoci i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Drewno jest doskonale zabezpieczone przed promieniami UV czy deszczem, dzięki czemu okno z zewnątrz nie wymaga trudnej konserwacji i jest łatwiejsze do utrzymania w czystości. Zastosowanie aluminium pozwala też na poprawę szczelności i izolacyjności akustycznej.

wszystkie wpisy