Rolety zewnętrzne pełnią kilka funkcji – pozwalają na regulację dopływu światła do pomieszczenia, zapewniają ochronę termiczną i izolację akustyczną oraz stanowią solidne zabezpieczenie przed włamaniem. Tylko na jakie rolety zewnętrzne najlepiej się zdecydować?
Ze względu na funkcjonalność rolet zewnętrznych, stały się one nieodłączną częścią nowoczesnych technologii budowlanych. Znakomicie chronią przed wpływem rozmaitych czynników atmosferycznych – słońcem, silnym wiatrem, deszczem czy śniegiem. Rolety zewnętrzne zapewniają przy tym doskonałą izolację termiczną i stanowią skuteczną barierę przed dźwiękami z zewnątrz i odczuwalnie obniżają poziom hałasu we wnętrzu. Umożliwiają one także zachowanie prywatności, a jednocześnie podnoszą poczucie bezpieczeństwa domowników, zmniejszając ryzyko lub opóźniając czas włamania.
Zalety rolet docenimy zwłaszcza latem i zimą. W najcieplejsze miesiące w roku rolety zewnętrzne zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Okna mogą przepuszczać nawet 80% promieni słonecznych, przez co przy wysokich temperaturach we wnętrzu szybko robi się gorąco. Rolety zewnętrzne pozwalają uniknąć tego efektu, ponieważ – w odróżnieniu od rolet wewnętrznych – odbijają promienie słoneczne już przed szybą. Ponadto umożliwiają zaciemnienie pomieszczenia, co ułatwia utrzymanie przyjemnego chłodu.
Zimą z kolei rolety zewnętrzne zapobiegają nadmiernej utracie ciepła z budynku, tym samym pozwalając zaoszczędzić energię cieplną. O tej porze roku okna są jednym z głównych źródeł strat ciepła w strukturze budynku – ucieka przez nie od 15 do nawet 25% energii. Decydując się na montaż rolet zewnętrznych, między nimi a oknem powstaje tak zwana poduszka powietrzna, która pełni funkcję dodatkowej warstwy izolującej. Dzięki niej zmniejsza się zapotrzebowanie budynku na energię, co wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania nawet do 30%.
Podstawowy podział wyróżnia:
Rolety zewnętrzne naokienne mają obudowę wykonaną z PVC i są wyposażone w pokrywę rewizyjną, którą umieszcza się z tyłu lub u dołu skrzynki rolety. W przypadku rolet naokiennych istnieje możliwość wyboru różnych wariantów zabudowy. System ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w nowym budownictwie oraz przy modernizacji już istniejących budynków. Decyzję o montażu rolet naokiennych należy podjąć na etapie projektowania lub przy wymianie stolarki okiennej.
Dowiedz się więcej: kiedy wymienić okna na nowe?
Rolety zewnętrzne natynkowe najczęściej mają obudowę z aluminium, a pokrywa rewizyjna umieszczana jest z przodu skrzynki rolety. Skrzynka może zostać zamontowana zarówno bez, jak i z ingerencją w światło okna – w pierwszym przypadku mocuje się ją na murze, zaś w drugim we wnęce okiennej. System rolet natynkowych jest wykorzystywany w nowym budownictwie oraz przy modernizacji istniejących budynków. Na montaż rolet natynkowych można zdecydować się w dowolnym momencie.
Rolety zewnętrzne podtynkowe mają obudowę wykonaną z aluminium oraz pokrywę rewizyjną umieszczoną u dołu skrzynki rolety – montuje się ją przed oknem we wcześniej przygotowanej wnęce w nadprożu. System rolet podtynkowych stosuje się wyłącznie w nowym budownictwie, a na ich montaż trzeba zdecydować się już na etapie projektu.
Rolety zewnętrzne RKS mają obudowę ceramiczną bądź wykonaną z polistyrenu lub poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojeniowym. Pokrywę rewizyjną umieszcza się u dołu skrzynki rolety, którą montuje się w nadprożu okna. Tak jak rolety podtynkowe, system RKS może być wykorzystywany jedynie w nowym budownictwie, a na ich montaż należy zdecydować się na etapie projektowania.
W ostatnim czasie sporą konkurencję dla rolet zewnętrznych zaczęły stanowić żaluzje fasadowe. Wiele osób więc zadaje sobie pytanie: na który wariant lepiej postawić? To zależy od naszych indywidualnych oczekiwań – choć rolety i żaluzje pełnią podobne funkcje, pod niektórymi względami znacznie się od siebie różnią. W innym stopniu chronią przed słońcem, zapewniają izolację termiczną czy akustyczną lub umożliwiają zachowanie prywatności. Rolety zewnętrzne pozostają jednak bezkonkurencyjne w kwestii bezpieczeństwa – żaluzje fasadowe nie stanowią bowiem odpowiedniego zabezpieczenia przed włamaniem. Więcej na ich temat można przeczytać w artykule: Żaluzje fasadowe – rodzaje, zalety i wady. Czy warto wybrać żaluzje zewnętrzne?