Okna cienkoramowe, inaczej bezramowe, to rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w budynkach o nowoczesnej architekturze. Doskonale wpisują się w trend minimalistycznego wzornictwa, otwierają wnętrze na otoczenie i zapewniają dużą ilość naturalnego światła. Przedstawiamy najważniejsze cechy okien cienkoramowych.
Jak sama nazwa wskazuje, okna cienkoramowe charakteryzuje konstrukcja pozbawionych widocznych ram okiennych. Choć potocznie mówi się na nie okna bez ram, w rzeczywistości są one wyposażone w ramę, jednak jest ona bardzo cienka, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnej stolarki. Okna cienkoramowe są wizytówką nowoczesnej architektury.
Są spotykane nie tylko w budynkach użyteczności publicznej – coraz częściej decydują się na nie też właściciele domów jednorodzinnych. Nic dziwnego – okna cienkoramowe dają ogromne możliwości projektowania przestrzeni i łączenie jej na przykład z balkonem, tarasem czy ogrodem. Zapewniają także wspaniały widok z okien, który nie jest niemal w żaden sposób ograniczony przez ramy konstrukcji.
Okna bezramowe to rozwiązanie stosunkowo nowe, ale cieszące się stale rosnącą popularnością. Mają one szereg zalet – są nie tylko niezwykle stylowe i estetyczne, ale mają również doskonałe walory użytkowe.
Okna bez ram zapewniają większą ilość naturalnego światła niż tradycyjna stolarka. Wpadające przez okna promienie słoneczne tworzą w pomieszczeniach przyjemny klimat i pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie. Duża ilość naturalnego światła sprawia, że wnętrza są znacznie lepiej doświetlone. Oznacza to też niższe zapotrzebowanie na korzystanie ze sztucznego oświetlenia, co pozwala zmniejszyć wydatki ponoszone na energię elektryczną.
Duże przeszklenia to świetny sposób na to, by podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza i urozmaicić wygląd elewacji. Wysokie, sięgające od podłogi do sufitu okna bezramowe to rozwiązanie wpisujące się we współczesne trendy. Konstrukcja wysokich okien cienkoramowych jest możliwie najmniej widoczna, a smukłe profile nadają jej lekkości i subtelności. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów i dbałości o detale, całość wyróżnia się minimalistycznym, ale przy tym niezwykle eleganckim designem.
Ważną zaletą nowoczesnych okien bezramowych jest energooszczędność. Wysokiej jakości stolarka okienna powinna cechować się niskim współczynnikiem przenikania ciepła całego okna – zgodnie z obowiązującymi normami musi on być równy lub niższy niż 0,9 W/m2K dla okien zwykłych, natomiast dla połaciowych – 1,1 W/m2K. Powstające przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii okna cienkoramowe odznaczają się doskonałymi parametrami izolacyjności cieplnej. Przekłada się to na niższą utratę ciepła z pomieszczeń, a tym samym – oszczędność energii i niższe rachunki za ogrzewanie.
Dla poprawy termoizolacyjności w oknach bez ram stosuje się innowacyjne rozwiązania, takie jak ukryte zawiasy. Są one bardzo wytrzymałe, a ich budowa zapobiega szybkiej deformacji uszczelek, co oznacza lepszą szczelność. Szyby w oknach bezramowych mogą być także pokryte specjalną powłoką, która latem chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się.
Więcej o izolacyjności cieplnej okien piszemy w artykule: Współczynnik przenikania ciepła okna – czym jest i dlaczego jest taki ważny?
Istotną cechą współczesnej stolarki okiennej jest ogromna różnorodność dostępnych modeli, kolorów i wykończenia okien. To umożliwia realizację nawet najbardziej wyszukanych projektów architektonicznych. Duża dowolność w doborze kolorystyki czy sposobu wykończenia sprawia, że z pewnością uda nam się znaleźć okna, które będą zarówno wpisywać się w nasz gust, jak i pasować do aranżacji wnętrza oraz elewacji budynku.