Prawidłowo zamontowane, odpowiednio użytkowane i właściwie konserwowane okna mogą nam służyć przez wiele lat. Z biegiem czasu jednak zarówno ich wygląd, jak i właściwości zaczynają ulegać zmianom. Kiedy trzeba wymienić okna? Oto kilka sygnałów, które wskazują, że pora pomyśleć o nowej stolarce.
Na kondycję i żywotność okien, niezależnie od materiału, z jakiego zostały one wykonane, wpływa kilka czynników:
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji stolarki okiennej? Przeczytaj inny nasz artykuł: Jak dbać o okna? Czyszczenie i konserwacja
Do podstawowych symptomów świadczących o tym, że okna nadają się do wymiany, zalicza się ich nieszczelność. Jak się ona objawia? Domownicy zaczynają odczuwać przeciągi lub zauważają, że do pomieszczeń przedostają się chłodne powietrze lub wilgoć. Co bardzo ważne, brak szczelności okien bezpośrednio przekłada się na ich właściwości termoizolacyjne. Przy nieszczelnych oknach zimą do ogrzania wnętrza konieczne jest zużycie większej ilości energii. Latem natomiast okna nie stanowią odpowiedniej izolacji, przez co pomieszczenia szybciej się nagrzewają.
Co powoduje nieszczelność okien? Mogą to być na przykład sparciałe, dziurawe lub popękane uszczelki – to optymistyczny scenariusz, ponieważ w niektórych przypadkach istnieje możliwość ich wymiany na nowe, a tym samym chwilowego przedłużenia żywotności okien. Nie będziemy mieć jednak większego wyboru w sytuacji, gdy nieszczelność jest wynikiem wypaczenia ram okiennych lub zmiany kształtu ościeżnic.
Upływający czas nie pozostaje też bez wpływu na poziom izolacji akustycznej stolarki. Nawet okna stanowiące najskuteczniejszą barierę przed hałasem po latach zaczynają nosić oznaki nieszczelności i zaczynają przepuszczać do wnętrza więcej dźwięków. Tylko jak rozpoznać moment, że właśnie nadszedł czas na wymianę okien? To kwestia dość indywidualna, powiązana głównie z miejscem zamieszkania. Za wyznacznik warto zatem wziąć własne samopoczucie – jeśli z powodu pogorszonej izolacyjności akustycznej zaczynamy odczuwać dyskomfort, rozdrażnienie, irytację czy nawet bóle głowy, oznacza to, że należy zaplanować wymianę okien.
Przesłanką do wymiany okien na nowe są także problemy z mechanizmem odpowiadającym za ich płynne otwieranie i zamykanie. Blokowanie się mechanizmu, konieczność siłowego domykania skrzydła czy szarpania klamki – tych kilka symptomów może świadczyć o tym, że konstrukcja nie działa prawidłowo. W takiej sytuacji należy wykonać przegląd okien i przeprowadzić kompleksową konserwację. Jeśli jednak zostaną wykryte niemożliwe do usunięcia usterki, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana stolarki okiennej na nową.
Do mechanicznego uszkodzenia okna może dojść w różnych okolicznościach – zarówno podczas burzy czy wichury, jak i w konsekwencji włamania bądź aktu wandalizmu. Czy uszkodzone okno zawsze należy wymienić? To zależy przede wszystkim od rodzaju powstałej usterki. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak poważne jest uszkodzenie, warto wezwać serwisanta, który oceni, czy usterka jest trwała czy można ją usunąć. W drugim przypadku warto jednak zwrócić uwagę na koszt naprawy – jeśli cena jest wysoka, lepszym wyjściem będzie wymiana okna.
Na wymianę okien możemy zdecydować się nie tylko w sytuacji, gdy tracą one swe właściwości w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji i konserwacji, upływającego czasu czy uszkodzenia. Możemy to zrobić również wtedy, gdy estetyka lub parametry stolarki nie spełniają już naszych oczekiwań. Wymianę okien możemy zatem przeprowadzić na przykład przy okazji przeprowadzki do nowego domu lub mieszkania, generalnego remontu dotychczasowego lokum albo po prostu w chwili, w której uznamy, że stolarka nie pełni już właściwie swej funkcji.