rozmieszczenie okien w domu
14/5/2021

Jak zaplanować rozmieszczenie okien w domu?

Na funkcjonalność okien wpływa wiele czynników – oprócz materiału, parametrów technicznych czy prawidłowego montażu ważne jest też ich odpowiednie rozmieszczenie. Od niego zależy zarówno ilość wpadającego do wnętrz światła, jak i panująca w nich temperatura. Podpowiadamy, jak zaplanować rozmieszczenie okien w domu.

Jakie okna do domu wybrać?

Decyzja dotycząca doboru stolarki okiennej nie może być podejmowana pochopnie. Wybór okien to bowiem nie tylko kwestia estetyki. Od nich właśnie w istotnym stopniu zależy, ile ciepła będzie uciekać z pomieszczenia czy jak będzie ono chronione przed przedostawaniem się dźwięków z zewnątrz. To z kolei przekłada się na szeroko pojmowany komfort mieszkańców. A zatem jak wybrać dobre okna do domu? Wyróżniamy kilka kluczowych kryteriów, jakimi należy się kierować podczas zakupu:

  • materiał wykonania – wpływa zarówno na trwałość czy stabilność stolarki, jak i jej parametry techniczne. Do wyboru mamy przede wszystkim okna PVC, czyli plastikowe, okna drewniane oraz okna aluminiowe. Na rynku dostępne są także okna aluminiowo-drewniane łączące zalety obu rozwiązań;
  • izolacyjność termiczną – jest określana przez takie parametry jak współczynnik przenikania ciepła całego okna, szyby oraz ramy;
  • izolacyjność akustyczną – od niej zależy, czy okna stanowią skuteczną barierę przed hałasem;
  • przepuszczalność powietrza – parametr ten informuje nas, jak okno zniesie obciążenie wiatrem;
  • wodoszczelność – decyduje o szczelności okien.

Rozmieszczenie okien w domu – jak je zaplanować?

Choć właściwy dobór stolarki jest niezwykle istotny, to, czy okna okażą się funkcjonalne zależy również od ich rozmieszczenia. Jak więc zaplanować okna w domu? W miarę możliwości pod uwagę warto wziąć przeznaczenie danego wnętrza oraz jego usytuowanie względem kierunków świata.

W salonach, pokojach dziennych, gościnnych oraz biurach – czyli w pomieszczeniach, w których z reguły spędzamy najwięcej czasu – okna najlepiej zaplanować od strony południowej lub zachodniej. Takie rozwiązanie zapewni największą ilość światła dziennego we wnętrzach w czasie, kiedy z nich korzystamy. Naturalne oświetlenie docenią przede wszystkim osoby pracujące z domu, gdyż pozytywnie wpływa ono na nasze samopoczucie. Jeśli obawiamy się zbytniego nagrzewania pomieszczenia, zwłaszcza w okresie letnim, zadbajmy o odpowiednie osłony okienne – żaluzje lub rolety.

W sypialniach natomiast okna powinny znajdować się na stronie wschodniej – zwłaszcza jeśli należymy do osób, które zazwyczaj wcześnie wstają. Poranne promienie słońca wpadające do wnętrza sprawią, że pobudka nie będzie tak dokuczliwa, ułatwią wstawanie i zapewnią solidny zastrzyk energii na dobry początek dnia.

Z kolei okno w kuchni w miarę możliwości powinno wychodzić na wschód lub na północ. Przeważnie panują w niej wysokie temperatury, dlatego okno nie powinno znajdować się w miejscu narażonym na silne nasłonecznienie. Okna po stronie północnej dobrze sprawdzą się też w pomieszczeniach gospodarczych – garażach, spiżarniach, kotłowniach czy skrytkach.

Niezależnie od przeznaczenia wnętrza oraz jego położenia względem kierunków świata, należy zadbać o wspomnianą już izolacyjność termiczną. Obowiązujące od stycznia 2021 roku normy wskazują, że współczynnik przenikania ciepła całego okna musi być równy lub niższy niż 0,9 W/m2K w oknach zwykłych, natomiast w połaciowych – 1,1 W/m2K. Wybierając okna do sypialni czy pokoju dziecięcego, należy także zwrócić uwagę na parametry izolacyjności akustycznej, od których w znacznym stopniu zależy komfort nocnego wypoczynku.


planujemy rozmieszczenie okien w domu

Rozmieszczenie okien – o czym jeszcze pamiętać?

Podczas planowania rozmieszczenia okien należy pamiętać, że ich głównym zadaniem jest doświetlenie wnętrza światłem naturalnym. Przyjmuje się więc, że w pomieszczeniach mieszkalnych łączna powierzchnia okien powinna stanowić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Jest to oczywiście minimalna powierzchnia przeszkleń, niezbędna do doświetlenia wnętrz – może ona być większa, jednak nie powinna przy tym negatywnie odbijać się na funkcjonalności danej przestrzeni.

Przy bardzo dużych przeszkleniach może się bowiem okazać, że pomieszczenie będzie bardzo trudne do umeblowania. Na możliwość aranżacji wnętrza wpływa również rodzaj i sposób otwierania okien. Przykładowo do otwarcia okna rozwiernego potrzeba tyle miejsca, ile wynosi szerokość jego skrzydeł. Znaczenie ma też kierunek otwierania okien – zła decyzja w tym aspekcie może sprawić, że skrzydło będzie niepotrzebnie zabierać przestrzeń i utrudniać korzystanie z pokoju zamiast zajmować niewielką ilość miejsca wzdłuż ściany.


wszystkie wpisy