Każde okno z biegiem czasu zaczyna się zużywać. Mają na to wpływ zarówno czynniki atmosferyczne, w tym zmiany temperatur, promieniowanie UV czy wilgoć, jak i zwykłe, codzienne użytkowanie. Żywotność okna można jednak zwiększyć – a jednym ze sposobów na to jest regulacja okien, która pozwala zapobiegać problemom z otwieraniem czy powstawaniu nieszczelności. Podpowiadamy, jak wyregulować okna PVC i kiedy taki zabieg jest konieczny.
Regulację okien plastikowych powinno się wykonywać sezonowo, nawet jeśli nie zauważymy żadnych trudności z korzystaniem z okien. Zaleca się, by czynność tę przeprowadzać na początku lata oraz jesienią. Systematyczność pozwoli na uniknięcie zjawiska opadania skrzydła okiennego oraz kontrolę ilości powietrza przedostającego się do domu lub mieszkania przez okno.
Jest to szczególnie istotne latem i zimą. Gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury, zmniejszenie siły docisku skrzydła do ramy wpłynie na poprawę wentylacji, a do pomieszczenia będzie dostawało się więcej powietrza. Z kolei zimą, gdy słupki rtęci znacznie spadają, odpowiednie ustawienie okuć okiennych sprawi, że zostanie zachowana optymalna szczelność stolarki.
Jeśli okna PVC nie są regulowane sezonowo, koniecznie należy regulację wykonać wtedy, gdy pojawią się problemy z ich codziennym użytkowaniem lub szczelnością. W takich przypadkach bardzo często okazuje się, że zmieniło się położenie skrzydła okna, ale jego właściwa regulacja pozwoli nam uniknąć konieczności wzywania fachowców. Na pewno nie należy jednak ignorować tego typu symptomów – w konsekwencji może dojść do tego, że nie będziemy mogli zamknąć okna lub temperatura we wnętrzu odczuwalnie się obniży. Bagatelizowanie powyższych objawów może doprowadzić do sytuacji, w której jedynym rozwiązaniem będzie wymiana okien.
Więcej o tym, kiedy jeszcze należy zastanowić się nad nową stolarką, można przeczytać w artykule: Kiedy wymienić okna na nowe?
Za siłę docisku skrzydeł okiennych do ościeżnicy odpowiedzialne są okucia, od których zależy też ich prawidłowe położenie. Chcąc ją zwiększyć lub zmniejszyć, należy wyregulować okucia znajdujące się na skrzydle. By poprawić szczelność okien, rolki ryglujące powinny zostać przesunięte w taki sposób, by znalazły się bliżej uszczelek. Po wykonanej czynności powinniśmy upewnić się, że możemy bez trudu zamknąć czy otworzyć okno. Jeśli jest inaczej, skrzydło mogło zostać dociśnięte za mocno – wówczas rolkę trzeba lekko odsunąć od uszczelki.
Niepokoić nie powinna nas natomiast nieco cięższa praca klamki – to naturalne zjawisko w przypadku, gdy docisk skrzydła do ramy się zwiększa. Jeżeli jednak chcemy zmniejszyć jego siłę i poprawić cyrkulację w pomieszczeniu, czyli przede wszystkim latem, należy postąpić odwrotnie. Trzeba tylko uważać, by nie doszło do powstania nieszczelności stolarki okiennej.
Jak widać, regulacja okien plastikowych nie jest skomplikowana, dlatego wiele osób decyduje się na przeprowadzanie jej samodzielnie. Jeśli nie mamy pewności, czy poradzimy sobie z tym zadaniem, podczas zakupu lub montażu najlepiej poprosić fachowców, by pokazali nam, jak odpowiednio wyregulować okno.
W ramach regulacji okien możemy dostosować nie tylko ustawienie okuć okiennych, ale także wysokość skrzydeł. By to zrobić, okna muszą być otwarte. Po zdjęciu osłonki zawiasu, należy dokręcić widoczną od góry śrubkę regulacyjną przy pomocy klucza imbusowego. Po przekręceniu jej w prawo, skrzydło okienne się podniesie. Kolejny krok to upewnienie się, że okna nie sprawiają trudności przy zamykaniu i uchylaniu. Jeśli je zaobserwujemy, śrubkę trzeba lekko poluzować w lewo lub dokręcić w prawo do momentu uzyskania zadowalającego rezultatu. Następnie zamykamy okno i otwieramy je na oścież – jeśli możemy to zrobić łatwo i płynnie, możemy ponownie nałożyć osłonkę zawiasu.
Regulacja wysokości skrzydła okiennego została wykonana prawidłowo, jeżeli okno zamyka się bez problemów, a klamka nie stawia oporu. Warto jednak mieć świadomość, że w porównaniu z regulacją siły docisku, ustawienie wysokości skrzydeł okiennych to czynność wymagająca pewnej wiedzy i ostrożności. I choć nie jest ona bardzo skomplikowana, jeśli nie czujemy się na siłach, należy poprosić o pomoc specjalistów.