Drewno to naturalny i piękny materiał wykorzystywany do produkcji okien od zarania dziejów. Niestety drewniana stolarka starego typu była nieszczelna i zimna. Okryła się złą sławą i musiała ustąpić miejsca na podium oknom z PCV. Dziś, dzięki nowoczesnej technologii, wraca do łask. Współczesne energooszczędne okna drewniane mogą zagwarantować ponadprzeciętną izolacyjność termiczną, zgodną nawet ze standardem budownictwa pasywnego.
Stolarka drewniana gwarantuje ciepło, styl oraz przyjemny mikroklimat we wnętrzu. Jest wytrzymała, świetnie znosi różnice temperatur i może posłużyć nawet przez 90 lat. Jednak, aby cieszyć się oknami drewnianymi przez kilka dekad, trzeba wybrać te najlepszej jakości. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy w tym artykule.
Jeśli zależy Ci na obniżeniu rachunków za ogrzewanie, przede wszystkim zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Służy on do określenia poziomu energooszczędności okna. Informuje o tym, ile ciepła ucieka przez stolarkę na zewnątrz budynku. Dlatego warto wybrać okna o możliwie najniższym współczynniku Uw.
Tylko jaka wartość parametru świadczy o energooszczędności? Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać Uw=0,9 W/m 2 K. A w przypadku okien do domów pasywnych nawet 0,8 W/m 2 K. Jednak wiele energooszczędnych okien drewnianych spełnia te wymogi ze sporym zapasem. Taką stolarkę znajdziesz na przykład w ofercie Proskala.
Energooszczędność okna w dużej mierze zależy także od sposobu oszklenia. W stolarce drewnianej najczęściej spotkać można:
Komory między nimi wypełnione są gazem szlachetnym, który słabo przewodzi ciepło, takim jak na przykład argon. Każda tafla szkła jest także zabezpieczona uszczelkami przylgowymi. Naturalnie okna wyposażone w trzy szyby zapewniają lepszą izolację termiczną, dlatego warto wybierać właśnie taką stolarkę.
Wybierając okna do domu, nie bez znaczenia jest także ich wygląd. Na szczęście obecnie dostępna jest stolarka drewniana w różnym stylu, kolorze, a także kształcie. Profile można pokryć bezbarwnym lakierem, podkreślając naturalny rysunek słojów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać im dowolny kolor z palety RAL. Dzięki temu drewniane okna energooszczędne pasują zarówno do domów nowoczesnych, jak i tych klasycznych.
Okna i drzwi produkuje się z głównie z drewna sosny, świerku, dębu, modrzewia lub meranti. Najlepsze parametry mają profile, w których drewno klejone jest z kilku, najlepiej czterech warstw. By zwiększyć wytrzymałość na wpływ czynników atmosferycznych, drewno impregnuje się i pokrywa lakierem. Jeżeli zależy Ci na dodatkowej ochronie stolarki przed działaniem warunków atmosferycznych, rozważ wybór okien drewniano-aluminiowych.
Współczesne energooszczędne okna drewniane oferują styl i najwyższy standard izolacyjności termicznej. Dobrej jakości stolarka gwarantuje komfort użytkowania przez dziesięciolecia. Jeśli szukasz takich okien, zapoznaj się z ofertą Proskala. A jeżeli potrzebujesz porady, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie pomogą Ci znaleźć rozwiązanie, które będzie pasowało do Twojego domu oraz budżetu.