Rolety zewnętrzne pozwalają na regulację dopływu światła do pomieszczenia, stanowią izolację termiczną i akustyczną, a przy tym zmniejszają ryzyko włamania. By jednak mogły odpowiednio pełnić swe funkcje, należy je regularnie czyścić i konserwować. Tylko w jaki sposób? Wyjaśniamy!
Rolety zewnętrzne są obecnie niemal nieodłączną częścią konstrukcji powstających przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Doskonale chronią wnętrze budynku przed działaniem różnych czynników atmosferycznych – słońca, silnego wiatru, deszczu czy śniegu. Rolety zapewniają też znakomitą izolację termiczną, pozwalając zaoszczędzić energię cieplną, a tym samym – obniżając koszty ogrzewania.
Rolety zewnętrzne stanowią także świetną barierę przed przenikaniem dźwięków z zewnątrz – dzięki temu obniżają poziom hałasu w budynku i zwiększają komfort korzystania z poszczególnych pomieszczeń. I w końcu – rolety znacząco podnoszą poczucie bezpieczeństwa domowników. W zależności od rodzaju rolet, mogą one opóźniać czas włamania lub zmniejszać jego ryzyko.
Rolety zewnętrzne nie będą jednak właściwie pełnić żadnej z powyższych funkcji, gdy nie będziemy o nie odpowiednio dbać. Jak w przypadku każdego urządzenia, niezbędne jest przede wszystkim ich regularne czyszczenie i konserwacja. Tylko jak zrobić to prawidłowo, by nie uszkodzić żadnego z elementów mechanizmu?
Jeżeli rolety mają napęd elektryczny, przed rozpoczęciem czyszczenia trzeba obowiązkowo wyłączyć je z zasilania. Następnie należy w całości rozwinąć pancerz i sprawdzić, czy na powierzchni rolet nie ma żadnych drobinek, które mogłyby przyczynić się do zarysowania powierzchni – jeśli są, musimy się ich pozbyć.
Kolejny krok to przetarcie rolet miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego. Zarówno czyściki, jak i detergenty należy dobierać bardzo ostrożnie – szorstka ściereczka czy silny preparat czyszczący mogą spowodować uszkodzenie powierzchni rolet, dlatego powinno się unikać ich stosowania. Po umyciu rolet wycieramy je i osuszamy za pomocą delikatnej tkaniny.
Wiele osób zastanawia się: czy rolety zewnętrzne można czyścić myjką ciśnieniową? Z reguły nie ma ku temu większych przeciwwskazań, jednak – podobnie jak w przypadku tradycyjnej metody – należy robić to delikatnie. Ostrożność trzeba zachować przede wszystkim dobierając strumień wody, który nie może być zbyt silny.
Co jakiś czas konieczne jest również umycie uszczelek. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po wilgotną ściereczkę i przetrzeć delikatnie uszczelki, w ten sposób usuwając z nich zabrudzenia. Jak często powinno się to robić? Zaleca się, by uszczelki myć przynajmniej raz w roku, co pozwoli zapobiegać ich twardnieniu i parceniu. Po umyciu uszczelki należy posmarować środkiem konserwującym – dobrze sprawdzi się na przykład preparat do uszczelek okiennych lub samochodowych.
Oprócz czyszczenia rolet konieczna jest też weryfikacja stanu technicznego wszelkich mechanizmów. Jeśli rolety działają prawidłowo, wystarczy sprawdzać to raz na 2-3 lata – nie dotyczy to jednak sytuacji, w których pojawiają się jakiekolwiek problemy z płynnym opuszczaniem czy poprawnym podnoszeniem rolet lub funkcjonowaniem mechanizmów.
W przypadku rolet zewnętrznych ręcznych zazwyczaj możemy zadbać o poszczególne elementy samodzielnie – w tym przede wszystkim wyczyścić linki i paski tak, jak wcześniej pancerz. Jeżeli mamy zamontowane rolety zewnętrzne automatyczne, lepszym rozwiązaniem zwykle okazuje się skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się ich profesjonalną konwersacją – czyszczenie mechanizmu na własną rękę może przyczynić się do powstania usterki.
Co bardzo ważne, musimy nie tylko wiedzieć, jak czyścić i konserwować rolety zewnętrzne, ale także pamiętać o tym, by robić to regularnie. Systematyczne czyszczenie pancerza, mycie i konserwacja uszczelek oraz sprawdzanie stanu technicznego mechanizmów pozwolą zachować sprawność oraz pełną funkcjonalność rolet.