Styl industrialny ma kilka cech charakterystycznych
21/7/2021

Industrialne wnętrze – jak urządzić mieszkanie i dom w stylu loft?

Przestronne, minimalistyczne, surowe, ale przy tym niezwykle funkcjonalne – tak w kilku słowach można opisać wnętrza urządzone w stylu industrialnym. Choć do Polski przywędrował on już blisko trzy dekady temu, to właśnie w ostatnich latach zaczął cieszyć się wyjątkową popularnością. Czym cechuje się styl industrialny i jak z sukcesem stworzyć aranżację utrzymaną w tym klimacie?

Styl industrialny – krótka historia

Historia stylu loftowego rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. W trakcie wielkiej recesji upadały kolejne przedsiębiorstwa, przez co na mapach miast przybywało opuszczonych fabryk, magazynów, hal produkcyjnych czy warsztatów. Z biegiem czasu – choć początkowo nie do końca legalnie – zaczęli zamieszkiwać je ludzie. Najpierw byli to w głównej mierze artyści zauroczeni oryginalnymi rozwiązaniami oraz w żaden sposób niekrępującymi przestrzeniami. W końcu opustoszałe budynki stały się prawdziwymi artystycznymi enklawami, stanowiącymi połączenie pracowni, mieszkania i sali wystawowej. Za legendarną uznaje się zwłaszcza nowojorskie atelier Andy'ego Warhola, znajdujące się w dawnej wytwórni kapeluszy Silver Factory.

Do Polski moda na wnętrza industrialne dotarła w latach 90. Wtedy to zamknięte w wyniku zmian gospodarczych fabryki zaczęto przekształcać w powierzchnie mieszkalne, w których eksponowano elementy surowego wyposażenia, nierzadko będące pamiątkami dawnych technologii. Umiejętne zagospodarowanie tak nietypowych przestrzeni, w których powstawały oryginalne wnętrza, sprawiło, że moda na styl industrialny rozpowszechniła się stosunkowo szybko. Aktualnie przeżywa on prawdziwy rozkwit, goszcząc w pomieszczeniach każdego typu – salonach, sypialniach, a nawet łazienkach.

Cechy stylu industrialnego – czym się wyróżnia?

Styl industrialny ma kilka cech charakterystycznych, które odróżniają go na tle pozostałych – dla ułatwienia podzieliliśmy je na kilka kategorii.

Industrialna kolorystyka

We wnętrzach industrialnych króluje stonowana kolorystyka, bazująca na palecie bieli, czerni i szarości. Barwy te doskonale komponują się z typowymi dla stylu industrialnego materiałów – o których za chwilę. Nieco żywsze, odważniejsze odcienie zwykle goszczą pod postacią dodatków – butelkową zieleń, chabrowy, intensywną czerwień czy słoneczną żółć możemy wprowadzić na przykład na wszelkiego rodzaju tekstyliach, począwszy od dywanów, na poduszkach i kocach kończąc.

Materiały w loftowym klimacie

Wnętrza urządzone w stylu industrialnym wyróżniają się wykorzystaniem naturalnych materiałów, przede wszystkim betonu i cegły, które najczęściej obecne są na ścianach. Na podłogach natomiast świetnie sprawdza się drewno lub panele drewniane, na przykład postarzane. Mówiąc o materiałach nie sposób też nie wspomnieć o oryginalnym wyposażeniu postindustrialnych budynków – rurach, przewodach elektrycznych czy stalowych szynach. To wizytówka pomieszczeń zaaranżowanych w klimacie loftowym – ich maskowanie jest więc wręcz zabronione!

Industrialna przestrzeń

To jedna z cech, jaka w industrialnych wnętrzach od razu rzuca się w oczy – wysokie sufity i otwarte, pozbawione podziałów przestrzenie, w których głównym źródłem światła są okna, stanowiące zarazem jedno z najważniejszych elementów wyposażenia. Pozostawione w oryginalnej postaci ściany z cegły lub betonu sprawiają, że loftowe mieszkania zyskują niepowtarzalny charakter, a brak wyraźnych podziałów sprawia, że wydają się one znacznie bardziej przestronne.

Meble z duszą

Wnętrze industrialne lubi meble z duszą – z targów staroci, z recyklingu czy po prostu z historią. Mogą być one wykonane z różnych materiałów – drewna, metalu czy nawet tworzyw sztucznych – jednak najistotniejsze jest, by wszelkie wyposażenie miało prostą formę. To pozwoli nam uzyskać pożądany w loftowych aranżacjach efekt surowości i minimalizmu. 

Oświetlenie na miarę loftu

Mieszkania w industrialnym klimacie są nie tylko przestronne, ale i jasne – dlatego kluczowy jest właściwy dobór oświetlenia. Choć w ciągu dnia odpowiedni dopływ światła zapewnią nam duże przeszklenia, wieczorem musimy zadbać o jego alternatywne źródła. Do tego zadania idealnie nadają się solidne lampy ze stali lub aluminium, najlepiej pozbawione kloszy, które doskonale wpisują się w założenia definiujące styl loftowy.


wnętrza industrialne cechują się jasnością i przestronnością

Okna w stylu industrialnym – jakie wybrać?

Jak już wspominaliśmy, wnętrza industrialne cechują się jasnością i przestronnością. Jak jednak osiągnąć taki efekt? Znakomitym wyborem do loftowych aranżacji są okna z serii Industrial Line. Linia okien i drzwi zewnętrznych oraz wewnętrznych na wymiar w stylu loftowym odznacza się unikatowym designem i ponadczasową elegancją, a przy tym wysoką jakością i szeroką funkcjonalnością.

Okna i drzwi zewnętrzne Industrial Line powstają z aluminium, dzięki czemu są wytrzymałe i łatwe konserwacji, a ich formę i kolor można dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Z kolei okna i drzwi wewnętrzne Industrial Line wykonujemy przy wykorzystaniu profili ze stali ocynkowanej, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo cienkich ram bez rezygnacji z trwałości. Ich ogromną zaletą jest także możliwość wszechstronnego zastosowania – sprawdzają się one zarówno w lokalach prywatnych, jak i biurowych czy komercyjnych.

wszystkie wpisy