Wielkoformatowe przeszklenia w domach to coś więcej niż moda. Są niezwykle funkcjonalne i znacząco podnoszą komfort mieszkania. Wpuszczają do wnętrz mnóstwo światła i oferują piękne widoki, zwłaszcza jeśli wychodzą na ogród. Wiele osób obawia się jednak, że przez panoramiczne okna ucieka z budynku dużo ciepła. Czy słusznie?
Na szczęście nie!
Nie bez powodu wielkoformatowe przeszklenia są standardem w domach pasywnych. Jeśli marzysz o takim rozwiązaniu w swoich czterech ścianach, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: zamontuj odpowiednie duże okna w domu, a utrata ciepła nie będzie spędzała Ci snu z powiek.
Ciepło uciekające przez okna to mit, który ma swoją genezę w technologii sprzed lat. W stolarce okiennej starego typu rzeczywiście trudno było zachować szczelność. Szyby często ruszały się w ramach, a w szczelinach między profilami hulał wiatr. Przez wiele lat to właśnie okna najczęściej odpowiadały za duże straty ciepła w domu.
Dziś rzeczywistość wygląda dokładnie odwrotnie. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom panoramiczne okna nie tylko chronią przed ucieczką energii, ale mogą być też źródłem dodatkowego ciepła w sezonie zimowym. Nie musisz obawiać się o straty ciepła, jeżeli zwrócisz uwagę na dwa podstawowe elementy:
Współczynnik przenikania ciepła to parametr, który mówi nam, jak intensywnie energia ucieka przez przegrodę, na przykład okno lub drzwi tarasowe. Im jest niższy, tym korzystniejszy. Oznacza się go symbolem Uw i jest wypadkową dwóch liczba:
Przy czym wartość Uf jest zawsze mniej korzystna. Dlatego tak trudno uzyskać dobre parametry izolacji termicznej w przypadku małych przeszkleń. Z reguły im więcej w oknie szkła, a mniej profili, podziałów i szprosów, tym lepsza wartość Uw i mniej strat ciepła.
Według przepisów z 2021 roku w przypadku okien fasadowych oraz drzwi tarasowych nie może on przekroczyć wartości 0,9 W/m2K. Z kolei przeszklenia dachowe nie mogą mieć Uw większego niż 1,1 W/m2K.
Takie parametry gwarantują zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jednak wielu producentów stolarki okiennej jest w stanie zaoferować jeszcze mniejsze straty ciepła. Energooszczędne okna i drzwi dostępne są zarówno w technologii z profilami PVC, drewnianymi, jak i aluminiowymi. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, ponieważ ramy stalowe pozwalają na uzyskanie naprawdę dużych panoramicznych okien o bardzo cienkiej ramie. Takie przeszklenia o rewelacyjnych parametrach termoizolacyjności ma w swojej ofercie niemiecka marka Schüco.
Projektując dom z dużymi przeszkleniami, warto na starcie dobrze przemyśleć umiejscowienie poszczególnych pomieszczeń. Wielkoformatowe okna powinny znaleźć się od najbardziej nasłonecznionej strony budynku, czyli od południa. W tej części domu zaplanuj pomieszczenia, w których spędzasz najwięcej czasu, jak pokój dzienny i jadalnia.
Południowa ekspozycja sprawi, że do wnętrza dotrze maksymalnie dużo naturalnego światła, a zimą energia słoneczna skutecznie dogrzeje cały dom. W mniej mroźne dni być może w ogóle nie trzeba będzie uruchamiać pieca. Pamiętaj jednak, że latem pomieszczenia, w których są duże przeszklenia, mogą się z kolei przegrzewać, dlatego rolety są właściwie koniecznością.
Duże okna w domu nie muszą oznaczać utraty ciepła. Wręcz przeciwnie! Mogą pomóc Ci poprawić bilans energetyczny budynku i efektywnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Najważniejsze to wybrać okna o dobrych parametrach i starannie przemyśleć ich montaż.
Jeżeli szukasz dużych energooszczędnych okien, znajdziesz je w ofercie Proskala. Jesteśmy partnerem marki Schüco oraz innych renomowanych producentów stolarki okienno-drzwiowej. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.