Czy duże okna mogą być energooszczędne?
5/8/2021

Duże okna - energooszczędne rozwiązanie do Twojego domu?

Wielkoformatowe okna wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła i otwierają je na otaczającą naturę.  Choć znacząco podnoszą komfort mieszkania, wiele osób obawia się związanych z nimi strat energii. Czy słusznie?

Zupełnie nie!

Dzięki najnowszym technologiom jest dokładnie odwrotnie: im większe przeszklenie, tym większa oszczędność. Trzeba jedynie wybrać odpowiednie duże okna energooszczędne. Zobacz, jak to zrobić i zmniejsz swoje rachunki za ogrzewanie.

Co wpływa na energooszczędność okna i drzwi?

Energooszczędne okna i drzwi nie mają ścisłej definicji. Przyjmuje się, że jest to taka stolarka, dzięki której można zbudować dom niskoemisyjny lub pasywny. Jednak, aby mogły zagwarantować odpowiednią izolację termiczną, muszą spełniać kilka warunków.

Współczynnik przenikania ciepła Uw

Współczynnik przenikania ciepła to kluczowy parametr, który mówi o tym, jak dużo ciepła ucieka przez okno, na skutek różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz. Oznacza się go symbolem Uw i zgodnie z przepisami nie może on wynosić więcej niż 0,9 W/m 2 K. Z kolei do domów pasywnych stosuje się okna o współczynniku przenikania ciepła nie wyższym niż 0,8 W/m 2 K.

Warto wiedzieć, że parametr Uw jest wypadkową dwóch współczynników:

  • Ug, który mówi o przenikalności termicznej przeszklenia;
  • Uf - informuje o przepuszczalności energii cieplnej profilu (ramy).

Co ciekawe, straty ciepła są zawsze większe ze strony profili, dlatego współczynnik Uf jest wyższy niż Ug. Choć może się to wydawać nieintuicyjne, im więcej w oknie szkła, a mniej ramek i szprosów, tym bardziej jest ono energooszczędne.

Jednym z najlepszych współczynników Uw mogą poszczycić się okna niemieckiej marki Schüco. Ich ramy aluminiowe i PCV zapewniają niezwykle wysoką efektywność energetyczną. Są przy tym bezpieczne, estetyczne i dają szerokie możliwości aranżacyjne. 

Budowa stolarki okienno-drzwiowej

Aby osiągnąć zadowalający współczynnik Uw, energooszczędne okna i drzwi balkonowe muszą mieć odpowiednią konstrukcję. W tym celu stosuje się potrójne szyby pokryte specjalną powłoką niskoemisyjną. Przestrzenie między taflami szkła są szczelnie zamknięte i wypełnione gazem, najczęściej argonem lub kryptonem.

Profile okienno-drzwiowe są "słabszym ogniwem" tej układanki. Dlatego tu również stosuje się odpowiednie rozwiązania, zmniejszające straty ciepła. Różnią się one, w zależności od materiału, z którego wykonane są ramy:

  • w profilach PVC stosuje się specjalne komory, niekiedy wypełnione aerożelem, pianką poliuretanową lub styropianem. Aby zminimalizować mostki termiczne, wzmocnienia ramy wykonuje się z tworzyw sztucznych lub włókien szklanych;
  • profile aluminiowe również mają budowę komorową oraz izolację ze specjalnych wkładek termicznych. Z pomocą ram aluminiowych można wykonać naprawdę duże przeszklenia, a nawet wznosić ściany ze szkła. Profil w takim oknie jest również wyjątkowo wąski, co dodatkowo przyczynia się do jego energooszczędności. Jeśli szukasz okien aluminiowych o naprawdę dobrych parametrach termicznych, zdecydowanie warto zainteresować się produktami marki Schüco;
  • profile drewniane mają litą strukturę, dlatego by zwiększyć ich ciepłochronność, stosuje się odpowiednie gatunki drewna. Dodatkowo grubsza rama pozwala lepiej chronić pomieszczenia przed utratą ciepła.

Sposób montażu

Jednak parametry to nie wszystko. Ciepłe okna trzeba jeszcze odpowiednio zainstalować. Dla stolarki energooszczędnej zaleca się montaż warstwowy. Składa się na niego:

  • pianka montażowa, odpowiadająca za izolację cieplną i akustyczną;
  • taśma paroszczelna od wewnątrz - zabezpiecza piankę przed wnikaniem wilgoci z domu;
  • wodoodporna taśma paroprzepuszczalna od zewnątrz, która chroni pianę przed deszczem, jednocześnie nie pozwalając na dyfuzję pary wodnej.

Właściwy montaż uchroni także wnętrza pomieszczeń przed nadmierną wilgotnością, która może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów.

Umiejscowienie względem stron świata

Odpowiedni projekt domu sprawi, że wielkoformatowe przeszklenie stanie się źródłem dodatkowego ciepła. Umieszczenie okien na południowej ścianie pozwoli korzystać z darmowej energii słońca i dogrzać dom w sezonie zimowym. Pamiętaj jednak, że w lecie pomieszczenia z południową ekspozycją okien mogą z kolei nadmiernie się przegrzewać. Dlatego warto od razu pomyśleć o osłonach przeciwsłonecznym lub markizach.

Duże okna - sposób na energooszczędny dom

Duże okna - sposób na energooszczędny dom

Nie bez powodu duże okna energooszczędne są punktem obowiązkowym domów niskoemisyjnych i pasywnych. Wielkoformatowe przeszklenia mogą skutecznie chronić przed uciekaniem ciepła z budynku. A nawet pomóc go dogrzać w zimie. Dzięki nim możesz zbudować dom pełen światła i jednocześnie zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie.

Szukasz takich okien do swojego domu? Znajdziesz je w naszej ofercie. Jesteśmy oficjalnym partnerem marki Schüco i innych producentów dostarczających produkty najwyższej klasy. Napisz do nas, a chętnie doradzimy, jakie duże okna energooszczędne będą dla Ciebie najlepsze.

wszystkie wpisy