Ciepły montaż okien
6/12/2021

Ciepły montaż okien - na czym polega i co możesz na nim zyskać?

Fachowy i staranny montaż okien to klucz do utrzymania ich szczelności. Odpowiednio zamontowane przeszklenia zachowają energooszczędność domu i nie dopuszczą do rozwoju grzybów czy pleśni. Nieważne jak świetnej jakości kupisz produkty. Jeśli nie zostaną one prawidłowo wykorzystane, Twój dom będzie potrzebował dodatkowego ogrzewania.


Najlepszym sposobem na utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu jest zapobieganie uciekaniu ogrzanego powietrza na zewnątrz. Tu z pomocą przychodzi tzw. ciepły montaż okien. Na czym polega i dlaczego warto z niego skorzystać? Zapraszamy do lektury!


Czym jest tradycyjny montaż okien?


Do niedawna najczęściej mogłeś spotkać się z montażem tradycyjnym, tzw. na pianę. Polega on na wypełnieniu przestrzeni między ścianą a ościeżnicą pianką poliuretanową (PUR). W ten sposób uzyskuje się całkiem dobrą izolację termiczną oraz akustyczną, a także odporność na działanie pleśni i innych grzybów.


Pianka to bardzo wytrzymały materiał, a do tego niechętnie podgryzany przez owady czy myszy. Montaż jest szybki i tani, ale niestety nieprzystosowany do nowoczesnych, energooszczędnych okien. Aby zachowały one swoje właściwości, trzeba zastosować inną metodę: ciepły montaż.


Czym ciepły montaż okien różni się od tradycyjnego?


Różnica ukryta jest w sposobie uszczelniania przestrzeni między ramą ościeżnicy a murem konstrukcyjnym budynku. W tradycyjnym montażu pianka poliuretanowa to jedyne uszczelnienie, co może być groźne. Dlaczego? Ponieważ nic nie chroni jej przed działaniem wilgoci. Ta z kolei powoduje degradację materiału, która skutkuje powstaniem tzw. mostków termicznych, czyli niechcianych szczelin, przez które ucieka ciepło.


Na czym polega ciepły montaż okien?


Ten sposób montażu ma maksymalnie uszczelniać miejsce, w którym ściana okna styka się ze ścianą zewnętrzną. Montaż warstwowy, inaczej ciepły, polega na użyciu trzech warstw izolacji:


  • taśmy paroszczelnej, która stanowi wewnętrzne uszczelnienie. Uniemożliwia ona przenikanie wilgoci i pary wodnej ze środka pokoju do wnętrza izolacji.
  • warstwy środkowej, jaką jest pianka PUR pełniąca funkcję izolatora termicznego i akustycznego.
  • taśmy paroprzepuszczalnej lub dodatkowo taśmy rozprężnej, czyli zewnętrznej warstwy, która ma za zadanie nie dopuścić do wnikania wilgoci do środka. Chroni również przed innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy promieniowanie UV.


Montaż warstwowy zabezpiecza piankę poliuretanową przed wilgocią, ponieważ tylko sucha spełnia swoją funkcję izolacyjną. Dlatego właśnie w ciepłym montażu okien zabezpiecza się ją z dwóch stron specjalnymi taśmami.


Ciepły montaż okien - dlaczego warto z niego skorzystać?


Ciepły montaż pozwala przede wszystkim uniknąć:


  • powstawania tzw. mostków termicznych, a co za tym idzie zmniejszyć koszty ogrzewania,
  • rozwoju pleśni i grzybów.

W przypadku ciepłego montażu szczelność pomiędzy oknem a murem jest znacznie większa, niż w tradycyjnej formie, wykorzystującej jedynie piankę PUR. Wyniki badań testu Pro Quality, przeprowadzonego przez portal Oknotest.pl, jasno wskazują, że ciepły montaż zwiększa szczelność połączenia średnio o 75%.


To szczególnie istotne, gdy inwestujesz w okna o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Ukażą oną swój pełen potencjał energooszczędny jedynie w przypadku odpowiedniego montażu. Twój portfel Ci podziękuje, kiedy okaże się, że wydatki na ogrzewanie domu są znacznie niższe, niż się spodziewałeś.

Ciepły montaż okien - dlaczego warto z niego skorzystać

Postaw na ciepły montaż okien od A do Z


Jeśli wciąż poszukujesz optymalnych przeszkleń do swojego domu, a także ekipy, która wykona ciepły montaż, jesteś w świetnym miejscu. W ofercie Proskala znajdziesz wiele różnorodnych propozycji okien, a ich wymianą zajmiemy się od początku do końca. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami.

wszystkie wpisy